Popular

All
fashion
sports
travel

Latest

Çfarë do të sjelli të re ky muaj Mars në shoqatën Nejat Albania?
Një përkthyese misionare
Një intervistë që ndryshoi marrëdhenjet njerëzore, e vërteta duhet ‘bërtitur’
Diçka befasuese po ndodh në Silicon Valley

Një përkthyese misionare

Sot do te ndaj me ju nje tjeter editorial dedikuar nje misioni te rendesishem ne shoqerine shqiptare e cila eshte e fokusuar ne integrimin e komunitetit te dezertuar iranian nga kampi i MEK. Sigurisht qe ne editorialet e meparshme ju kam treguar veshtiresit e ish anetareve muxhahed te cilet me kane rrefyer personalisht sprovat qe…

Read More

Diçka befasuese po ndodh në Silicon Valley

Diçka befasuese po ndodh në Silicon Valley. Përplasja e ashpër për fatin e OpenAI përfundoi me kthimin e Sam Altman në rolin e CEO, por ajo që kemi parë ka një rëndësi shumë më të madhe: përshkruan sfidën e fortë, për të përcaktuar natyrën dhe perspektivat e inteligjencës artificiale. Prandaj është një pikë kthese në…

Read More

Marksi takon Konfucin

Karl Marksi dhe Konfuci mund të kenë jetuar 2400 vjet larg njëri-tjetrit, por në televizionin shtetëror kinez ata shëtisin së bashku nëpër një akademi të lashtë kineze. Në një korije bambush të ndriçuar nga dielli, një grup studentësh piktorë ftojnë dy filozofët të jenë modelet e tyre. Teksa të rinjtë pikturojnë, Marksi dhe Konfuci bisedojnë….

Read More

“Ti ke bërë performanca të vështira”/ Enxhi surprizohet nga partneri i saj në “DWTS”: Por juria…

Enxhi dhe Silvesteri, kanë vijuar provat ditore për spektaklin e së premtes në “Dancing With The Stars”, ku do të kërcejnë charleston si trio me një balerin tjetër. Moderatorja është surprizuar nga fjalët e partnerit të saj, pasi ky i fundit si rrallë herë ka ndarë opinione pozitive. Megjithëse mendimet ishin pozitive për Enxhin, Silvesteri…

Read More

Dita e Çlirimit, homazhe në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë

Shqiptarët kremtojnë sot 79-vjetorin e Çlirimit të Atdheut, njëkohësisht ditë kujtese e sakrificës sublime të mijëra të rinjve e të rejave që ranë heroikisht në emër të lirisë. Në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë, sot u zhvilluan homazhe për të përkujtuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë. Të pranishëm gjatë homazheve në Varrezat e Dëshmorëve ishin…

Read More