Aspekti më sfidues i krijimit të ushqimit të mrekullueshëm ndonjëherë nuk është procesi i kuzhinës, por planifikimi i menusë. nuk e di çfarë të bëni për darkë sot? Keni nevojë për shumë ide për receta të shijshme që nuk kërkojnë shumë kohë për t’u përgatitur? Apo thjesht nuk dëshironi të vazhdoni të përgatisni një darkë të ndërlikuar dhe që kërkon shumë kohë pas një dite të gjatë të vështirë?

Pra, urime, pasi postimi i sotëm do t’i përgjigjet pyetjes “Çfarë të gatuaj për darkë” duke siguruar 12 ide për darkë super të shijshme që duhen vetëm 15-30 minuta për t’u përgatitur!

#1 – Fajita me pulë
#2 – Karkaleca me gjalpë hudhër
#3 – Oriz i skuqur me lulelakër
#4 – Makarona Pesto
#5 – Sallatë me ton
# 6 – Mish viçi Stir Fried
#7 – Suxhuk dhe speca italianë
# 8 – Veggie Quesadillas
# 9 – Scampi karkalecash
#10 – Salmon i pjekur me salsa avokado
#11 – Tasi i qiqrave
#12 – Tas me salmon dhe avokado

#1 – Fajita me pulë – Çfarë të gatuani për darkë
Chicken Fajitas është një pjatë tradicionale meksikane me gjoks pule, piper zile, qepë, lëng limoni dhe erëza.

Foto: freepik
Thjesht marinoni dhe gatuajeni pulën, më pas skuqni specat dhe qepët përpara se të përzieni gjithçka dhe të shtrydhni limon të freskët sipër. Shërbejini me tortilla dhe çdo lloj mbushjeje të preferuar.

#2 – Karkaleca me gjalpë hudhër – Çfarë duhet të bëni për darkë
A nuk ju loton goja emri i kësaj pjate? Shkrini gjalpin në një tigan, shtoni hudhrën e grirë dhe gatuajeni për 1-2 minuta. Në fund, shtoni karkalecat dhe gatuajini derisa të marrin ngjyrë rozë. Për aromë shtesë, mund të shtoni 2 lugë gjelle gjethe majdanozi të grira.

Burimi: pinchandswirl
#3 – Oriz i skuqur me lulelakër – Çfarë duhet të bëni për darkë
Për të përgatitur këtë pjatë, do t’ju duhet një kokë lulelakër, qepë, karrota dhe pak hudhër të grirë. Filloni duke bluar lulelakrën në një konsistencë të ngjashme me oriz. Më pas, shtoni qepën e prerë në kubikë, karotën dhe hudhrën në një tigan përpara se të shtoni lulelakrën. Në fund shtoni dy vezë të rrahura dhe salcën e sojës sipas shijes.

Burimi: Hani veten të dobët
#4 – Makarona Pesto – Çfarë të Përgatisni për Darkë
Pse të mos përdorni salcën dhe djathin pesto që keni në dorë?

Foto: freepik
Gatuani spageti sa të dëshironi. Më pas, shtoni 1/2 filxhan përzierje pesto dhe 1/4 filxhan djathë parmixhano të grirë në makaronat e nxehta.

#5 – Sallatë me ton – Çfarë duhet të bëni për darkë
Një recetë mjaft e thjeshtë por shumë e shijshme. Mund të përzieni 1 kanaçe ton me një mollë të prerë në kubikë dhe kërcell selino të prerë në kubikë, më pas shtoni 1/4 filxhani arra të copëtuara dhe 1/4 filxhan majonezë. Shërbejeni me bukë dhe gjethe marule!

Foto: freepik
# 6 – Mish i skuqur me mish viçi – çfarë të gatuani për darkë
Mishi i viçit, speci zile dhe salca e sojës bëjnë një kombinim perfekt.

Burimi: Shija e Shtëpisë
Pritini mishin e viçit dhe specat zile në feta. Ngrohni një lugë vaj në një tigan, më pas shtoni viçin dhe specat dhe ziejini derisa të jenë zier. Shërbejeni me oriz të nxehtë dhe rregulloni me salcë soje për shije.

#7 – Suxhuk dhe speca italianë – Çfarë të gatuani për darkë
Sigurisht, ju duhet sallam italian (nëse nuk keni një, mund ta zëvendësoni me një tjetër, por nuk jeni të sigurt se sa i mirë do të jetë), dy speca zile dhe domate të prera në kubikë.

Burimi: Mami me përvojë
Filloni duke gatuar sallamin në një tigan me speca zile dhe domate, duke përdorur vaj për të parandaluar ngjitjen. Gatuani derisa sallami të mos jetë më rozë dhe rregulloni erëzat sipas nevojës. Shërbejeni me oriz të zier në avull, spageti ose role hoagie.

#8 – Veggie Quesadillas – Çfarë duhet të bëni për darkë
Pritini 1 piper zile, një qepë dhe një kungull i njomë (ose shtoni perimet tuaja të preferuara). Më pas ngrohni një tigan me një lugë vaj, shtoni perimet e grira dhe ziejini derisa të zbuten. Shtroni perimet dhe djathin e grirë në tortilla dhe piqini derisa djathi të shkrihet.

Burimi: Inspired Taste
#9 – Scampi me karkaleca – Çfarë të bëni për darkë
Bërja e karkalecave të shijshme Scampi është më e lehtë se kurrë!

Së pari gatuaj makaronat. Më pas ngrohni 2 lugë gjalpë në një tigan, shtoni 2 thelpinj hudhër të grirë dhe gatuajeni për 1-2 minuta. Shtoni karkalecat dhe gatuajeni derisa të jenë gatuar. Në fund, hidhni makaronat e gatuara dhe spërkatni me majdanoz dhe lëng lime, dhe vakti juaj është gati.

Burimi: Damn Delicous
#10 – Salmon i pjekur me salsa avokado – Çfarë të gatuani për darkë
Kjo pjatë do të kërkojë pak përgatitje. Fillimisht ngrohni furrën në 400°F. Ndërkohë, rregulloni një fileto salmon me vaj ulliri, kripë dhe piper. Më pas piqni salmonin për 12-15 minuta ose derisa të jetë gatuar.

Burimi: Diethood
Bëni salsën e avokados ndërsa salmoni është duke u pjekur duke grirë një avokado të pjekur me një pirun dhe duke i përzier me domate qershi të prera në kubikë, qepë të kuqe, cilantro të copëtuar dhe lëng limoni. Mbi salmonin me salsa me avokado.

#11 – Tasi i qiqrave – Çfarë duhet të bëni për darkë
Ju duhen përbërësit e mëposhtëm: një qepë, dy thelpinj hudhër dhe pluhur kerri. Më pas, ngrohni një tigan me vaj dhe shtoni qepën e prerë në kubikë, hudhrën e grirë dhe pluhurin e kerit. Shtoni 1 kanaçe qiqra dhe 1 kanaçe domate të prera në kubikë dhe ziejini për 10-15 minuta. Kjo pjatë është e shijshme me oriz!

Burimi: Një çift kuzhinierësh
#12 – Tas me salmon dhe avokado– Çfarë duhet të bëni për darkë
Është një vakt freskues për ditët e verës! Ju duhet të përgatisni oriz sushi, fileto salmon, avokado, kastravec, vaj susami dhe qepë jeshile.

Gatuani orizin sushi sipas udhëzimeve të paketimit. Më pas prisni një fileto salmoni në kubikë të madhësisë së një kafshimi dhe marinoni me salcë soje, vaj susami dhe qepë të njoma. Në fund, pritni një avokado.

Burimi: myfoodbook
Mblidhni tasin me poke duke shtruar orizin e sushit, salmonin e marinuar, avokadon e prerë në feta dhe kastravecin e prerë. Spërkateni me më shumë salcë soje dhe vaj susami dhe sipër me farat e susamit për ta bërë gjellën më të shijshme!

By kristal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *