Dita e Çlirimit, homazhe në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë

Shqiptarët kremtojnë sot 79-vjetorin e Çlirimit të Atdheut, njëkohësisht ditë kujtese e sakrificës sublime të mijëra të rinjve e të rejave që ranë heroikisht në emër të lirisë. Në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë, sot u zhvilluan homazhe për të përkujtuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë. Të pranishëm gjatë homazheve në Varrezat e Dëshmorëve ishin…

Read More

Miratohet ligji i rritjes së pagave/ Për disa profesione do jepen edhe bonuse përveç rrogës

Mbledhja e qeverisë prodhoi disa vendime për të çuar përpara rritjen e pagave të administratës publike, përfshi edhe sektorët mbështetës. Qeveria miratoi edhe një projekt ligj për t’i dhënë dritë jeshile konkurueshmërisë me sektorin privat në disa profesione. “Disa kategori pagash të cilat do të marrin bonuse speciale që duhet të jenë konkurruese me tregun,…

Read More

Sherr mes socialistëve në Sarandë, kandidatura e Blendi Klosit kundërshtohet ashpër

Tensione dhe debate të ashpra raportohet se pati mbrëmë në Sarandë, gjatë mbledhjes së Asamblesë së PS-së, dega Sarandë, ku është diskutuar mbi përgatitjet për zgjedhjet e 14 majit si dhe për kandidaturat e mundshme të kësaj partie për Bashkinë e Sarandës. Drejtuesi politik i qarkut Vlorë, Blendi Klosi, ka zhvilluar një sërë takimesh në…

Read More

Pastruesja i vjedh qindra mijëra euro ish-shefes së kabinetit të Ahmetatjt, nuk dihet nëse i ka të justifikuara

Nënë e bir të cilët u arrestuan për vjedhjen e 120 000 eurove, paratë dhe sendet me vlerë i kanë grabitur në shtëpinë e shefes së kabinetit të ish-zëvendës kryeministrit Arben Ahmetaj. Edhe pse policia njoftoi vetëm për vendodhjen e banesës dhe jo për pronësinë, sot është zbuluar se Rozeta Dobi ishte pastruese në shtëpinë…

Read More

Vjen deklarata “bombë” e ish-kreut të Kushtetueses, zbardh prapaskenat: Idenë e ndarjes së Kosovës nuk e solli Thaçi, por Edi Rama

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka deklaruar se ideja e ndarjes së Kosovës nuk ka qenë e ish-presidentit Hashim Thaçit, por e kryeministrit shqiptar, Edi Rama. “Idenë e ndarjes së Kosovës nuk e ka sjellë Hashim Thaçi, por Edi Rama”, ka thënë Hasani në T7. “Unë kam besuar edhe sot besoj që ajo ide…

Read More

Ndeshja Zvicër-Serbi, Rama sqaron heshtjen e tij: Do t’i fryja zjarrit të një nacionalizmi qesharak, e panevojshme

I pyetur gjatë bashkëbisedimit me gazetarët dhe qytetarët mbi zgjedhjen e tij për të mos reaguar ndaj situatës së ndodhur në ndeshjen e Botërorit Zvicër-Serbi me lojtarët Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, kryeministri Rama tha se “nuk i fryhet zjarrit të nacionalizmit qesharak”. Ai theksoi se dy futbollistët, pavarësisht kombësisë, janë qytetarë zviceranë. Sa i…

Read More