Eventi i fundvitit/ Asila në një ceremoni për kujtimet e 2022, “Marrim forcë për një 2023 të fuqishëm”

Viti i ri ka ardhur gëzueshem dhe në shtëpine e shoqatës Asila. Administratori i Asila z.Dashamir Mersuli ka organizuar një ceremoni për ndërrimin e viteve me antarë të shoqatës Asila por dhe me pjesëmarres të ndryshëm. Një hyrje spektakolare ka qenë ajo në dyert e shoqatës duke u përshendetur me njëri tjetrin në këtë event…

Read More

A.S.I.L.A Zhvillon panairin e librit për qytetarët e Pogradecit dhe Korçës

Shoqata “Asila” eshte e njohur si e vetmja ne shqiperi e cila kontribuon kryesisht per suportin ne kuader te komunitetit Iranian ne Shqiperi. Asila ndervepron me nje staf teper te kualifikuar duke ndjekur te gjjtha etapat ligjore per te qene sa me shume korrekt me rregulloren e statutit te bazuar sipas cdo protokolli legjislativ. Asila…

Read More

CHARM FLOWERS / Dhuroni dashuri me magjine e saj

Lulja që në shekujt 800 është shndërruar në simbolin e vlerësimit social apo fenomeneve të ndryshme midis njerëzve, duke u shndërruar në modë për Parisin dhe Londrën e atyre viteve. Pranë “Charm Flowers” (INSTAGRAM) realizohen gjithfarë buqetash me lule vetëm natyrale, dekore për arredime festive, ditëlindje, dasma, përvjetorë martese. Mes tyre dhurata të personalizuara, me ide…

Read More

Mbështetje nga JICA, Shqipëria krijon hartat digjitale topografike

  Që nga viti 2017, qeveria shqiptare në bashkëpunim me qeverinë e Japonisë, përmes Agjencisë Japoneze të Bashkëpunimit Ndërkombëtar (JICA), mbështesin Autoritetin Shtetëror për Informacionin Gjeohapacin (ASIG), për të zbatuar “Projektin për Informacionin Gjeohapësinor dhe Zhvillimin e Qëndrueshëm të Tokës në Zonën Tiranë-Durrës”. Objektivi kryesor i projektit është rritja e aktiviteteve të zhvillimit social dhe…

Read More

Përfshihet nga flakët “Range Roveri” i Franceska Jaçes

Makina tip Range Rover, në pronësi të Franceska Jaçes, ish-banores së Big Brother është djegur pjesërisht mbrëmjen e sotme në qytetin e Vlorës. Nuk dihet ende shkaku i zjarrit që ka përshirë makinën, ndërsa në vendngjarje ka mbërritur policia. Vlorë/Informacion paraprak Më datë 29.03.2021, rreth orës 21:04, në lagjen “ Pavarsia”, Vlorë, ka rënë zjarr…

Read More

Disa rregulla të mirësjelljes që mund t’ju ndihmojnë të dukeni mbretëror

Ka shumë raste kur pyesim veten pse i bëjmë gjërat në një mënyrë dhe zakonisht, ka një arsye shumë racionale pas saj. Për shembull, Mbretëresha Elizabeth është e njohur për mbajtjen gjithnjë të çantës në dorën e majtë, sepse dëshiron ta mbajë dorën e djathtë të lirë për shtrëngime duarsh. E vetmja kohë kur ajo ndryshon vendosjen e…

Read More