The Times: Shqipëria, ky vend i jashtëzakonshëm turistik

Shqipëria është një vend i jashtëzakonshëm turistik, shkruan Paul Bloomfield për gazetën e njohur britanike “The Times”. Autori, i cili ka bërë një tur me biçikletë në Shqipëri, tregon përvojën e kaluar në shumë zona të vendit, të cilën e konsideron të jashtëzakonshme. “Në mes të një ekspedite çiklizmi rreth jugut të këtij vendi ballkanik,…

Read More

Filmi që prezanton Shqipërinë në Oscars 2023

“A cup of coffee and new shoes on”, (“Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur”) me skenar dhe regji nga Gentian Koçi, do të përfaqësojë Shqipërinë në Oscars 2023, në kategorinë “Filmi më i Mirë i Huaj”, shkruan Classlifestyle. Qëndra Kombëtare e Kinematografisë në Shqipëri e përzgjodhi filmin midis dy prodhimeve të tjera të…

Read More

Këta janë hapat bazë se si të mësosh në mënyrë efektive dhe të mbash mend gjatë

Organizimi dhe përgatitja e duhur për provime mund të bëjë të gjithë ndryshimin në performancën në shkollë. Studimi efektiv fillon me qëndrimin e duhur – një këndvështrim pozitiv mund ta zhvendosë studimin nga një ndëshkim në një mundësi për të mësuar. Gjetja e mënyrës më të mirë për të studiuar është një proces i vazhdueshëm….

Read More

Dokumentari për jetën e saj mori miliona shikime, Britney Spears flet për herë të parë: Kam qarë për dy javë rresht…

Britney Spears ka zbuluar se u prek nga dokumentari i fundit për jetën e saj. Këngëtarja tha se nuk e ka parë të gjithë dokumentarin, por u prek nga pjesën që ndoqi. 39-vjeçarja tha se kishte “qarë për dy javë” pas transmetimit të poadcast-it. Ky është reagimi i parë i drejtpërdrejtë nga artistja, për dokumentarin,…

Read More