‘Blindohen’ brigjet tona/ Anijet shqiptare e amerikane ‘tregojnë forcën’

Anijet shqiptare dhe amerikane manovra kanë nisur manovra në në brigjet e vendit tonë, një bashkëpunim që dëshmon qartë nivelin koordinimin dypalësh. Dy anijet e patrullimit të klasës Iliria (ALS Oriku dhe ALS Lissus) dhe ajo amerikane USS Monterey po bëjnë stërvitje, e njoftuar kjo nga ambasada e SHBA në Tiranë. Misioni diplomatic amerikan sqaroi…

Read More

Veliaj prezanton Arben Pëllumbin nga Njësia 2: Së shpejti korsi biçikletash deri në Liqenin e Farkës dhe dy shkolla të reja në Sauk

Teksa prezantoi Arben Pëllumbin, kandidatin e Partisë Socialiste për Tiranën në zgjedhjet e 25 Prillit, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dha disa lajme të mira për Njësinë 2. Së pari Veliaj njoftoi se shkolla e re që që po ndërtohet në Qytet Studenti, në kuadër të projektit të 17 shkollave të reja në…

Read More

Kuriozitete/ Si u krijua Interneti?

      Zanafilla e idesë për ndërtimin e rrjetit, rrjedh nga koha e Luftës së Ftohtë në vitet “60-të. Si iniciatorë të këtij rrjeti janë strukturat ushtarake të ShBAsë. Që në fillim të viteve 60-të, ushtarakët amerikanë mendonin se si ti mbronin informacionet e tyre edhe në raste të ndonjë sulmi atomik nga kundërshtarët….

Read More

Google, me aplikacion që zbulon sëmundjet me ‘smartphone’

“Senosis” do të masë nëpërmjet fotokamerës, hemoglobinën, rrahjet e zemrës dhe nivelin e bilirubinës, ndërkohë që mikrofoni do të shërbejë për ekzaminime. Një qendër diagnostikuese në varësi të ‘smartphone’. Kjo që ka për qëllim “Senosis”, aplikacioni i vogël amerikan dhe që është blerja e fundit e google, bashkon aftësinë dhe fuqinë e makinës Learning, duke…

Read More

Ky është aeroplani që do të shpëtoj shumë jetë në rast rreziku (Video)

Ish-inxhinier i aviacionit dhe hetuesi i aksidenteve ajrore, Vladimir Tatarenko, ka arritur të krijoi një kabinë të ndashme nga aeroplani që bart pasagjerë, e që potencialisht mund të ndahej nga aeroplani në rast rreziku. Nëse një aeroplan gjatë fluturimit do të kishte probleme serioze, dhe do rrezikonte përplasjen në tokë, atëherë pjesa e ndashme e…

Read More