Alarmet për bomba në Maqedoninë e Veriut, paditet për terrorizëm një 63-vjeçar nga Tetova

Ditën e djeshme një 63-vjeçar nga Tetova, me inicialet S.Gj, është paditur për “terrorizëm” nga Ministria e Brendshme e Maqedonisë së Veriut. Prokuroria ndërkohë ka nisur hetimet pas denoncimit të sektorit për luftë kundër terrorizmit në këtë ministri. Ai ka lajmëruar më herë policinë se në shumë lokacione të RMV-së ishin vendosur bomba, një alarm…

Read More

SHBA-ja dhe BE-ja të shqetësuara për tensionet e vazhdueshme në veri të Kosovës

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian janë duke punuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandat Vuçiq, për të gjetur një zgjidhje politike që të ulen tensionet në veri të Kosovës. Më tutje thuhet se SHBA-ja dhe BE-ja mirëpresin garancitë e lidershipit të…

Read More

“Ngrijnë” negociatat/ BE shton presionin ndaj Serbisë për sanksionet kundër Rusisë

Presioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë është duke u rritur, për shkak të refuzimit të Beogradit për të mbështetur sanksionet ndaj Rusisë, thonë diplomatë evropianë. Që nga koha kur Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës në muajin shkurt, BE-ja ka shprehur qartë pritjet që vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat synojnë integrimin në BE, t’i…

Read More

Vrasja e gruas shtatzënë, Ministrja e Drejtësisë së Kosovës: Do të ketë dorëheqje ose shkarkime pas verifikimit të ngjarjes

Ministrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se do të ketë dorëheqje dhe shkarkim në momentin që do të verifikohet cila hallkë institucionale ka dështuar. Haxhiu në një bashkëbisedim me gazetarët theksoi se rasti i mbrëmshëm, i vrasjes së gruas shtatzënë tregon sa i shprehur është femicidi….

Read More

Krimi i rëndë në Kosovë/ Vrau gruan shtatzënë, Sokol Halili ende në kërkim nga policia

Policia e Kosovës njofton se ende është në kërkim të Sokol Halilit, i dyshuar për vrasjen e 35-vjeçares Hamide Magashi, para repartit të maternitetit një ditë më parë. “Nga njësitë policore në disa lokacione është kërkuar i dyshuari por deri tani nuk është hasur”, njofton policia. Viktima kishte edhe urdhër mbrojtje nga i dyshuari, ish-bashkëshort…

Read More