Kriza e çmimeve, nuk u prek konsumi, vitin e shkuar u zgjerua tregtia me pakicë e mallrave

Festat e fundvitit, por edhe prania e turistëve jashtë sezonit gjallëruan tregtinë me pakicë të mallrave në tremujorin e fundit të 2022-shit. Të dhënat nga Instituti i Statistikave tregojnë se në harkun e muajve tetor-dhjetor, volumi i shitjeve nga zinxhiri i bizneseve tregtare, pa përfshirë karburantet, u rrit me 3.8 për qind krahasuar me të…

Read More

5 hapat kryesorë që duhen ndjekur nëse dëshironi të bëheni milioner në 2023-shin!

Të bëhesh milioner kërkon një kombinim planifikimi financiar të zgjuar, kursimeve të disiplinuara dhe vendimeve të mençura për investime. Këtu janë disa hapa që mund të ndërmerrni për të arritur qëllimin tuaj: Krijoni një buxhet dhe qëndroni në të: Ndiqni shpenzimet dhe të ardhurat tuaja për të kuptuar qartë situatën tuaj financiare. Përdoreni këtë informacion për…

Read More

Dollari bie në pikiatë

Dollari amerikan ka pësuar një rënie në tregun e këmbimit valutor shqiptar. Një dollar sot blihet me 112.7 lekë dhe shitet me 113.7 lekë. Euro mbetet i pandryshuar, pasi blihet me 116.5 lekë dhe shitet me 117.1 lekë. Rënie ka pësuar edhe paundi britanik, i cili blihet me 133.5 lekë dhe shitet me 134.5.

Read More

Fashat e energjisë/ A jemi vërtetë në situatën ku “zengjinët” meritojnë të “dënohen” me fatura të frikshme?

Qeveria njoftoi gjatë ditës së sotme se çdo kilovat energji elektrike e harxhuar mbi 800 kWh do të paguhet 4.4 herë më shumë për konsumatorët familjarë. Aktualisht, konsumatorët familjarë e paguajnë një kWh energji elektrike me çmimin 9.5 lekë pa TVSH. Pagesa me 4.4 herë më shumë apo me rreth 42 lekë kWh është detyrimi…

Read More

A mund të funksionojë java me 4 ditë pune

Java me katër ditë punë po fillon të kthehet në një trend, me disa programe pilot që po zhvillohen në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë, SHBA, Kanada dhe Australi. Gjatë periudhave gjashtëmujore midis shkurtit dhe nëntorit, punonjësit në biznese të ndryshme që janë bërë pjesë e këtyre programeve po punojnë vetëm 80% të kohës së plotë,…

Read More

Vazhdon rritje rekord e inflacionit në Shqipëri, ushqimet shtrenjtohen me 6.9 %

Inflacioni në Shqipëri u rrit përsëri në muajin shkurt dhe arriti nivelin 3.9 për qind, duke shënuar nivelin më të lartë për më shumë se një dekadë.   Rritja e inflacionit u ndikuar nga rritja e çmimeve të produkteve ushqimore, energjetike dhe shërbimet e transportit, duke pasqyruar shtrenjtimin e ndjeshëm të këtyre produkteve në tregjet…

Read More