Popular

All
fashion
sports
travel

Latest

Një intervistë që ndryshoi marrëdhenjet njerëzore, e vërteta duhet ‘bërtitur’
Diçka befasuese po ndodh në Silicon Valley
Marksi takon Konfucin
“Ti ke bërë performanca të vështira”/ Enxhi surprizohet nga partneri i saj në “DWTS”: Por juria…

Diçka befasuese po ndodh në Silicon Valley

Diçka befasuese po ndodh në Silicon Valley. Përplasja e ashpër për fatin e OpenAI përfundoi me kthimin e Sam Altman në rolin e CEO, por ajo që kemi parë ka një rëndësi shumë më të madhe: përshkruan sfidën e fortë, për të përcaktuar natyrën dhe perspektivat e inteligjencës artificiale. Prandaj është një pikë kthese në…

Read More

Marksi takon Konfucin

Karl Marksi dhe Konfuci mund të kenë jetuar 2400 vjet larg njëri-tjetrit, por në televizionin shtetëror kinez ata shëtisin së bashku nëpër një akademi të lashtë kineze. Në një korije bambush të ndriçuar nga dielli, një grup studentësh piktorë ftojnë dy filozofët të jenë modelet e tyre. Teksa të rinjtë pikturojnë, Marksi dhe Konfuci bisedojnë….

Read More

“Ti ke bërë performanca të vështira”/ Enxhi surprizohet nga partneri i saj në “DWTS”: Por juria…

Enxhi dhe Silvesteri, kanë vijuar provat ditore për spektaklin e së premtes në “Dancing With The Stars”, ku do të kërcejnë charleston si trio me një balerin tjetër. Moderatorja është surprizuar nga fjalët e partnerit të saj, pasi ky i fundit si rrallë herë ka ndarë opinione pozitive. Megjithëse mendimet ishin pozitive për Enxhin, Silvesteri…

Read More

Dita e Çlirimit, homazhe në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë

Shqiptarët kremtojnë sot 79-vjetorin e Çlirimit të Atdheut, njëkohësisht ditë kujtese e sakrificës sublime të mijëra të rinjve e të rejave që ranë heroikisht në emër të lirisë. Në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë, sot u zhvilluan homazhe për të përkujtuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë. Të pranishëm gjatë homazheve në Varrezat e Dëshmorëve ishin…

Read More

Marrëveshje kundër kriminalitetit/ Shqipëria dhe Anglia do të shkëmbejnë detajet e hetimeve

James Cleverly, Sekretar Shteti për Çështjet e Brendshme ne qeverinë angleze, priti ministrin e Brendshëm shqiptar, Taulant Ballën. Bashkëbisedimi mes tyre tyre ishte i lehtë, pasi zoti Cleverly mori pjesë në samitin e Procesit të Berlinit, që u mbajt në Tiranë, dhe pa nga afër punën e Task Forcës së përbashkët mes Shqipërisë dhe Britanisë…

Read More