Turqia dhe Izraeli mund të punojnë së bashku për të transportuar gazin natyror izraelit në Europë dhe të dy vendet do të diskutojnë bashkëpunimin energjetik gjatë bisedimeve muajin e ardhshëm, citohet të ketë thënë të premten presidenti turk Tajip Erdogan.

Të dy vendet dëbuan ambasadorët e tyre në vitin 2018 pas një mosmarrëveshjeje të ashpër. Marrëdhëniet kanë mbetur të tensionuara që kur Ankaraja dënon pushtimin e Bregut Perëndimor nga Izraeli dhe politikën e tij ndaj palestinezëve, ndërsa Izraeli i ka bërë thirrje Turqisë që të heqë dorë nga mbështetja për grupin militant palestinez Hamas që sundon Gazën.

Megjithatë, Turqia ka punuar për të riparuar lidhjet e saj të tendosura me fuqitë rajonale, si pjesë e një ofensive magjepsëse të nisur në vitin 2020. Në një lehtësim të dukshëm pas vitesh armiqësie, Erdogan tha të enjten se presidenti izraelit Isaac Herzog do të vizitojë Turqinë në mes të marsit.

“Ne mund të përdorim gazin natyror izraelit në vendin tonë, dhe përtej përdorimit të tij, ne gjithashtu mund të përfshihemi në një përpjekje të përbashkët për kalimin e tij në Europë,” u tha Erdogan gazetarëve pas kthimit nga Ukraina.

“Tani, me dëshirën e Zotit, këto çështje do të jenë në axhendën tonë me zotin Herzog gjatë vizitës së tyre në Turqi,” u citua ai nga mediat televizive turke. Erdogan kishte vizituar Ukrainën për të diskutuar mbi krizën atje.

Ndërsa Erdogan ka folur me Herzogun mes tensioneve më parë, presidenca izraelite është kryesisht një rol ceremonial. Në nëntor, ai foli me kryeministrin izraelit Naftali Bennett, telefonata e parë e tillë në vite.

Erdogan të mërkurën takoi Nachirvan Barzani, presidentin e rajonit gjysmë autonom kurd të Irakut. I pyetur se çfarë u diskutua, Erdogan tha se Ankaraja dëshiron të nënshkruajë një marrëveshje furnizimi me gaz natyror me Irakun dhe po zhvillon bisedime për këtë, shkruan scan.

“Ne kemi marrë tani çështjen e Irakut në axhendën tonë. Tani po mendojmë për të. Mund të ketë një furnizim nga ana e gazit natyror nga Iraku në Turqi,” tha Erdogan, duke shtuar se Barzani kishte premtuar të lehtësonte bisedime

By kristal