Nxirrni këto produkte nga shtëpia, të gjithë i përdorim, por nuk e dimë se sa të rrezikshme janë për shëndetin

Produktet që përdorim për të mbajtur shtëpitë tona të pastra mund të përmbajnë substanca kancerogjene. 3. Kremrat hidratues Hidratimi i përditshëm i lëkurës është i mirë për kujdesin e lëkurës. Shumë kremra për fytyrën përmbajnë parabenë, një kimikat kancerogjen i provuar. Ato përdoren në pluhurat e lëngëta, kremrat dhe produktet kundër plakjes. Parabenet parandalojnë rritjen…

Read More

E FUNDIT/ Përgjimet i kapën “mat”, gjykata merr vendimin për 13 personat e arrestuar (Emrat)

Trembëdhjetë personat e arrestuar me datë 27 Janar të këtij viti në operacionin e koduar “Kepi i Vozajve” janë njohur me vendimin e gjykatës së Shkallës së Parë Mat nën akuzën e “Kultivimit të bimëve narkotike, kryer në bashkëpunim”. Seanca maratonë e nisur të premten e kaluar dhe mbyllur pasditen e sotme me vendimin final…

Read More

Basha këmbëngul për vetting në politikë: Rrëzon murin e korrupsionit që vret demokracinë

“Që të mos jemi të parët në Europë për përhapjen e korrupsionit në të gjitha nivelet e qeverisjes dhe të dytët në botë për ryshfetin, Shqipëria ka nevojë për vetting në politikë. Rrëzimi i murit të korrupsionit, si pengesa që varfëron familjet shqiptare, cenon rendin & sigurinë dhe vret demokracinë, do çlirojë potencialin e jashtëzakonshëm…

Read More

Foto/ Sheshi Skënderbej, protestë kundër abuzimeve seksuale (një qytetare proteston nudo)

Në sheshin “Skënderbej” ka nisur një marshim protestë për fëmijët e abuzuar seksualisht. Protesta e nxitur nga shoqëria civile, pak ditë pas abuzimit të rëndë të një 15-vjeçareje nga disa persona në Mirditë, ka sjellë mesazhe të forta. Qindra qytetarë, pjesa më e madhe vajza, aktivistë të shoqërisë civile kanë protestuar kundër abuzimit ndaj fëmijëve….

Read More